Jste zde:  
||
||
||
Novofundlandský pes - světová databáse

Pro chovatele

Novofundlandský pes - světová databáse

{nomultithumb}
Světová databáse Novofundlanďanů
newfoundlanddog-database.net

Na začátku letošního roku byl v Německu spuštěn do praktického provozu velkolepý projekt. Jedná se o databázi Novofundlandských psů. Na první pohled nic zvláštního, řekl by laik, vždyť to není ani první pokus o něco takového. Nicméně zvědavost mu nedá a tak navštíví internetovou adresu databáze a po prvních krůčcích a pár průzkumných kliknutích, se propadá hloub a hloub do spleti rodokmenů, výstavních posudků a aktuálních i historických fotografií. A tak z návštěvníků, kteří přišli ze zvědavosti pouze na pár okamžiků, se stávají zaujatí zajatci databáze na dlouhé a dlouhé hodiny, jak o tom svědčí statistika serveru.

I když prvotní myšlenka vzešla od paní S. Kietzmann, za celou akcí stojí spolupráce tria tří dam; paní Karin Butenhoff-Tauferhöfer, Siegrid Kietzmann a Beate Neuhas, které nejen vyhledávají, sbírají a zadávají informace do systému, ale současně vše i financují. Jejich tým pojal tento projekt opravdu velkoryse a možno říci, že s německou důkladností. Nutno poznamenat, že databáze neuchvacuje pouze návštěvníky, ale zaměstnává naplno i její tvůrce. Vždyť obsahuje v současné době již téměř 200000 uložených psů z 20ti zemí a každým dnem se stále rozšiřuje a tak chcete-li např. s paní Karin hovořit, kromě tématu, resp. konkrétních příspěvků do databáze, na Vás nemá prakticky čas a omluví se.

Je pro nás ctí, že i náš klub přispěl k rozšíření této jedinečné informační sbírky a stále ji průběžně doplňuje. Mnozí z vás v ní mohou nejen vyhledat podklady o původu svých psů i jejich dávných předcích, ale i následně o jejich potomcích. Současný nejstarší záznam v databási je pes Young Zoe, K.C.S.B. narozený 23.5.1823.

Význam této databanky již dávno překročil hranice Německa a může být i velkým přínosem i pro naše chovatele. Vždyť bonitační kód, díky kterému mohou získat informace o základních exteriérových vlastnostech předků je samozřejmostí v průkazu původu pouze u českých předků. Tam, kde byl použit importovaný jedinec nebo se jednalo o zahraniční krytí, mnohé podstatné informace, potřebné pro cílevědomou chovatelskou práci, bohužel v průkazu původu často chybí. Zde je tato databáze často jediným zdrojem dostupných informací. A nejen to. Dovíte se z ní mnohé i početnosti vrhů, o tom jak vypadali nebo jak byli úspěšní (a zda vůbec) i ostatní sourozenci předků vašich psů. Zkrátka pravý poklad pro chovatele.

Takže až budete sedět u počítače a získávat a nasávat informace pouze pomocí kliknutí myši, aniž byste se museli zvednout ze židle, natož někam dopisovat, telefonovat či dokonce jezdit, vzpomeňte si na těch několik nadšenců, kteří zcela nezištně obětovali a obětují mnoho svého času, a dá se bez nadsázky říci kus svého života proto, aby ostatní chovatelé měli z čeho vycházet a přispěli tak nejen k udržení, ale ke zvelebení Novofundlandského psa. Věnujte jim proto alespoň svoji duševní podporu a pomyslete na ně s vděčností za jejich nezištnou pomoc přesto, že to v dnešní uspěchané době nebývá zvykem.

Vytisknout E-mail